O súčasnej situácii na realitnom trhu, cenách bytov a ďalšom vývoji hovoríme s Filipom Žoldákom, z realitnej kancelárie HERRYS.
Aká je situácia na realitnom trhu po druhej vlne pandémie, poznačila koronakríza predaj nehnuteľností?
Určite áno, predáva sa viac a byty zdraželi. Od začiatku tohto roka evidujeme v priemere 7-percentný nárast cien, v niektorých mestských častiach Bratislavy aj viac ako 10 percent.
Predávajú sa lepšie staršie byty alebo novostavby?
Kde je najväčší záujem o kúpu bytov, predávajú sa dobre len v Bratislave a okolí?
My realizujeme predaj v Bratislave a v Prahe, na Slovensku môžeme popísať situáciu len z referencií kolegov z iných miest. Podľa nich rastú ceny všade a dokonca rýchlejšie ako v hlavnom meste.
To naznačuje, že dopyt je rovnaký, alebo aj vyšší v iných mestách ako v Bratislave. Kto najviac kupuje nehnuteľnosti?
Pred pandémiou sa situácia zmenila pre nárast cien ako z hľadiska vekovej skladby kupujúcich, tak aj ich preferencií. Kupujúci „zostarli“, ich priemerný vek sa zvýšil z 30 na 35 – 40 rokov. Pri kúpe nového bytu sa záujem posunul k menším kategóriám, od 2-izbových k 1 a pol izbovým a od 4-izbových, ktorých bolo málo, k 3-izbovým. S príchodom pandémie sa znovu zvýšil počet investorov do bývania, ktorí kupujú pre udržanie hodnoty peňazí a rast ceny nehnuteľností. Kupujúci očakávajú pri zvýšenej cene aj zvýšený štandard, kvalitnú architektúru a udržateľnosť.
Čo čaká realitný trh v najbližších mesiacoch, aký vývoj cenových ponúk možno očakávať? Zlacnejú niektoré nehnuteľnosti, prípadne pôjdu ešte ceny hore?
Kde sa teraz chystajú najväčšie developerské projekty?
V Bratislave a v okolí, podporené najmä zlepšujúcou sa infraštruktúrou a rastúcimi cenami. Brzdí ich ale stavebný trh, územný plán a obstarávanie povolení.
Autor: jk, Pravda
Zdroj: Pravda