Sebastien Dejanovski z Mint Investments porovnáva, aké bývanie sa stavalo pred 20 rokmi a dnes, a čo všetko v súčasnosti ovplyvňuje vývoj na trhu nehnuteľností.
Bytová výstavba pred 20 rokmi a dnes – v čom je podľa vás najväčší rozdiel a posun?
Pred 20 rokmi bola koncepcia výstavby úplne iná. Projekty boli navrhované inak ako dnes. Prihliadalo sa na to, aby boli hlavne finančne dostupné a cena bytov bola vtedy nízka. Projekty sa navrhovali tak, aby vyšli finančne, no na kvalitnú architektúru neostávali peniaze, nebolo zvykom platiť drahého architekta.
Kým na západe mala architektúra dlhoročnú tradíciu, u nás nebol trend zaoberať sa estetikou bytovej architektúry, pohľad na ňu bol skôr pragmatický.
Efektívnosť bytov sa však už v tom čase v určitej miere riešila. O dispozíciách rozhodovala stavebná firma (v tom čase vo veľa prípadoch zároveň developer) a neskôr „ranní developeri“, ktorí stavali v tom období bez výraznejších skúseností a s materiálmi, ktoré boli vtedy dostupné.
To určite platí aj o Minte. Čomu vďačíte za to, kde sa dnes Mint Investments nachádza?
Vďačíme za to najmä tomu, že celkovo objemovo narástol celý biznis Asset Managementu nehnuteľností, a že sa profesionalizoval. Pred 20 rokmi bol Asset Management nehnuteľností celosvetovo malým sektorom oproti tomu, akým je dnes. Ako typ podnikania vznikol len pred 25 – 30 rokmi, čiže v období, keď stavali najmä stavebné firmy a nebolo toľko developerov. Ale zmenilo sa to a dnes je celý trh s nehnuteľnosťami oveľa prestížnejším odvetvím, priťahuje viac kvalitných ľudí a viac profesionálov. Dnes investície do nehnuteľností a ich správa sú podstatné pre všetkých. Pre ľudí, rodiny, inštitucionálne fondy, ktoré sa špecializujú na nehnuteľnosti, ako aj pre ďalších veľkých investorov, akými sú penzijné fondy.
Ktoré faktory najviac ovplyvňujú váš sektor? Ako sa vás dotkli krízy uplynulých období?
Oblasť nehnuteľností je priamo ovplyvnená makroekonomikou a mikroekonomikou. Z pohľadu mikroekonomiky vnímam pozitívne to, že Slovensko veľmi dobre zvládlo pandémiu, že ľudia majú peniaze a chcú ich investovať do bývania v dobrých lokalitách. Čo sa týka makroekonomiky, najväčší strach mám z neistoty posledných 2 rokov, ktorá vyplýva z neustálych zmien cien stavebných materiálov, čo vytvára neistotu okolo developmentu a stavebníctva. A poslednú dobu je to navyše vojna na Ukrajine, ktorá prehlbuje neistotu a obavy. Táto má obrovský negatívny dopad a nielen na náš sektor. Rastúca neistota ovplyvní dostupnosť materiálov, stavebné firmy a ich ochotu stavať nové projekty. Myslím si, že v dôsledku konfliktu nepôjde mnoho projektov do výstavby nasledujúcich 24 – 36 mesiacov. Analytici už dnes predpokladajú globálnu stagnáciu spojenú s vysokou infláciou a je možné očakávať, že to negatívne ovplyvní všetkých.
Čo vám aj napriek všetkému prináša najväčšiu radosť po pracovnej stránke?
Najmä to, keď vidím, že spoločná vízia sa komerčne uplatňuje a že náš projekt je evidentne dobre vnímaný, a dobre sa predáva. To je to, z čoho mám z investorského pohľadu radosť. Rovnako z toho, že tím, ktorý na tomto projekte pracuje, nerobí chyby, ale naopak, že vystihol produkt a jeho načasovanie, a že sa nám spoločne podarilo spustiť ho včas do predaja, a to aj napriek neistotám, ktoré oproti tým dnešným boli, zdá sa, ďaleko istejšie. Mám veľkú radosť z tohto tímu, ktorý na projekte Metropolis pracuje a osobne sa veľmi teším z toho ako dobre funguje. Pre mňa je veľmi podstatné a vzácne, že všetci pracujú spolu, čo je aj vidieť na pekných výsledkoch.